Sectionals
-
WillowBend PC27705S2 2 pc Sectional
(Sectionals - Stationary)Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion jumbo stitching, this stunning sectional is the ultimate choice in comfortably cool, contemporary style. Its umber-hued faux leather indulges with an upscale feel and wows like the real thing.
$1,029.95
$1,759.95
Save $730.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | WillowBend |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Umber |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 98% polyester and 2% polyurethane |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Includes 2 pieces: left-arm facing sofa with corner wedge and right-arm facing loveseat • Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 92 inch(es) / 233.68 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 94 inch(es) / 238.76 cm |
| Weight | 203 lb(s) / 92.08 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 214 lb(s) / 97.07 kg |
| Volume | 107 cu. ft. / 3.03 cu. m. |
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31005S3 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
-
$2,419.95
Save $1,010.00
$1,409.95
Midnight-Madness 98104S1 2 pc Sectional Sofa with Chaise
(Sofas - Stationary)Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sectional sofa with chaise takes cozy and inviting to a + More
-
Fresh yet classic. That’s the beauty of this loveseat. Dressy and also soft to the touch, its organic + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This oversized chair encourages everyday relaxation with + More
-
Sink into comfort with this recliner. Wrapped in a warm and inviting faux leather, it’s an ideal companion + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this ottoman invites you to say hello to + More
-
This power lift recliner offers a world of comfort at your fingertips. Enjoy ultimate relaxation with its + More
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
